Po otwarciu opakowania widzimy to, czyli wszystkie elementy zabezpieczone i zapakowane.
Po wyjęciu wszystkich elementów z pudełka cała zawartość zestawu prezentuje się tak: ładowarka, kabel sieciowy (230V), przewody połączeniowe do pakietów, złącza balansera oraz instrukcje.
Zbliżenie na samą ładowarkę, co rzuca się w oczy to brak jakichkolwiek fizycznych przycisków. Całą obsługę ładowarki realizujemy przy użyciu dotykowego kolorowego ekranu.
Wszystkie złącza ładowarki są oklejone informacją o konieczności zapoznania się z instrukcją obsługi.
W skład wyposażenia oprócz ładowarki wchodzi mnóstwo przewodów, które pozwolą nam na dopasowanie się do posiadanych pakietów. Mamy tutaj złącza balansera, wtyki XT60 oraz Tamiya, mamy również klasyczne krokodylki. W porównaniu do ładowarek firmy ISDT to można powiedzieć, że „full wypas”. Jednak np. złącza XT60 nie są oryginalne tylko jakiś zamiennik co widać na pierwszy rzut oka.Przód ładowarki przedstawiony poniżej posiada złącza bananowe do podłączenia pakietów, złącza balansera oraz złącza czujników temperatury ładowanego pakietu.
Z prawej strony ładowarki znajduję się złącze zasilania DC (11V-18V) oraz gniazdo mini USB (PC-Link). W pakiecie nie było żadnego oprogramowania. Widoczny jest również otwór wentylacyjny z zamontowanym wentylatorem.
Poniżej zdjęcie zestawu gotowego do ładowania w przypadku zasilania ze źródła DC np. pakietu lub akumulatora samochodowego. Wersja przydatna w terenie.
W przypadku zasilania z gniazdka sieciowego (230V) musimy podłączyć przewód zasilający z tyłu ładowarki.
Po włączeniu zasilania i uruchomieniu ładowarki pokazuje się nam widok jak na zdjęciu poniżej. Jest to główne menu, z którego mamy dostęp do wszystkich funkcji ładowarki takich jak ładowanie pakietów (LiPo, LiFE, LiIo, LiHV, NiMH, NiCD, PB), ustawień, pamięci z zapisanymi najczęściej używanymi pakietami, podglądu stanu pakietu na złączu balansera i oraz pomiaru rezystancji wewnętrznej pakietu. Mamy również dostęp do menu kalibracyjnego.
W czasie ładowania pakietu/pakietów mamy podgląd na główne parametry procesu ładowania takie jak napięcie ładowania, prąd ładowania, temperatura wewnętrzna i po podłączeniu czujnika temperatura ładowanego pakietu. Dodatkowo widzimy na wykresie przebieg ładowania.
Po dotknięciu pola z napisem CELL przełączamy się na ekran przedstawiający ogniwa w pakiecie i stopień naładowania ich w procentach oraz napięcie na poszczególnych ogniwach. Nie mamy w tym miejscu informacji o rezystancji wewnętrznej poszczególnych ogniw. Jest do tego dostęp z poziomu menu głównego ale wydaje mi się, że nie jest to tak dobrze zrobione jak w ładowarkach firmy ISDT gdzie otrzymujemy informacje w trakcie procesu ładowania.
Podsumowanie
Ładowarka wykonana jest dobrze, nie widać na niej żadnych niedoróbek ale porównując do ładowarek iSDT wygląda jak brzydszy brat. Oprogramowanie zainstalowane w ładowarce możemy podobno aktualizować, niestety nie ma żadnego dedykowanego oprogramowania. Obsługa jest intuicyjna i po kilku minutach zabawy ustawieniami wiemy już wszystko. Co do maksymalnej mocy ładowarki 150W(zasilanie AC) i 120W(zasilanie DC) to jest ona dzielona na dwa kanały. Co może przeszkadzać szczególnie wieczorem lub w nocy to wentylator, który włącza się automatycznie i jest głośny. Ładowałem tą ładowarką pakiety 4S (1300mAh) prądem 2.6A na kanał oraz pakiety 4S (1550mAh) prądem 3.1A na kanał i ładowarka wywiązała się z tego zadania bardzo dobrze. Ładowarka posiada dwa złącza mini USB opisane jako PC-Link tylko nie bardzo wiadomo jak je wykorzystać.
Podstawowe dane techniczne:
Napięcie zasilania (AC): 100~240V
Napięcie zasilania (DC): 11~18V
Moc ładowania (AC): 150W na dwa kanały razem
Moc ładowania (DC): 120W na dwa kanały razemPrąd ładowania: 0.1~10A na kanał
Prąd rozładowania: 0.1~2A na kanał
Liczba ogniw: 1~6 Lilon/LiPo/LiLo/LiFe/LiHV na kanał
Liczba ogniw: 1~15 NiCd/NiMH na kanał
Liczba ogniw: 2~20V Pb na kanał
Wymiary: 145x105x64mm
Ciężar: 480g
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz