23.06.2018

System dalekiego zasięgu FrSky R9M

Po dłuższej walce ze słabą jakością sygnału RSSI w modelach wyposażonych w odbiorniki XSR co opisałem tu i tu  chciałem sprawdzić inne rozwiązanie, które pozwoliłoby na loty na większe odległości a właściwie to zmniejszenie problemu zaniku sygnału za różnymi przeszkodami. Pierwsze moje kroki skierowałem w kierunku systemów LRS jednak jest to domena modelarzy samolotowych a ja potrzebowałem czegoś do modeli dronów wyścigowych chodzi o rozmiary odbiorników i anten. Na horyzoncie pojawiło się rozwiązanie TBS Crossfire od Team Black Sheep. Wszystko wyglądało w porządku, ludzie latają dronami wyścigowymi z takim rozwiązaniem ale dwie rzeczy mnie zmartwiły. Pierwsza to konieczność przeróbki aparatury Taranis QX7 tak aby działała telemetria (ingerencja w elektronikę wewnątrz aparatury)  a druga to cena tego rozwiązania, dość wysoki koszt modułu nadawczego oraz drogie odbiorniki. Te dwie rzeczy skutecznie mnie powstrzymywały przed zakupem. Jednak niedawno pojawiła się dosyć ciekawa oferta FrSky na moduły Long Range  gdzie w cenie modułu nadawczego TBS Crossfire Micro możemy dostać moduł nadawczy R9M i dwa odbiorniki np. R9Slim i R9mini lub R9M i trzy odbiorniki R9mini. Był to impuls do sprawdzenia rozwiązania pracującego na częstotliwości 868MHz (EU) lub 915MHz (USA).

W skład systemu wchodzi moduł nadawczy dalekiego zasięgu R9M razem z dedykowaną anteną. Moduł jest kompatybilny z produktami firmy FrSky oraz pasuje do kieszeni zgodnej ze standardem JR.
Poniżej zbliżenie na sam moduł nadawczy.
Moduł R9M wyposażony jest w port szeregowy, s.port oraz złącze XT30 do zewnętrznego zasilania (4V do 12V - zasilanie z pakietu 3S może uszkodzić moduł). Wybór napięcia zasilania jest dokonywany automatycznie na to, które jest większe. Moduł zainstalowany w aparaturze Taranis QX7 przedstawiony jest poniżej.
Jako odbiorniki wybrałem R9Slim (30.0 x 13.5 x 5.0mm, ciężar 3.2g),
 który dostarczony jest z przewodami
oraz R9Mini,
 do którego musimy dolutować złącza lub bezpośrednio przewody.
Odbiornik R9Mini jest bardzo mały (dł. 19.0 x szer. 16.0 x wys. 2.8mm, ciężar 1.1g)  i powinien się idealnie sprawdzić nawet w małych modelach.

Według zaleceń producenta należy zaktualizować oprogramowanie do najnowszej dostępnej wersji w module nadawczym R9M oraz w odbiornikach R9Slim i R9Mini.
Do aktualizacji modułu nadawczego oraz odbiorników użyłem modułu FrSky STK S.Port Toolkit, który podłączamy do złącz S.Port, V+, GND odbiornika (na zdjęciu R9Mini)
 następnie podłączamy do złącza USB komputera
i uruchamiamy aplikację frskyUpdate, wybieramy odpowiedni port COM oraz odpowiedni plik aktualizacji.
W czasie aktualizacji diody w odbiorniku świecą naprzemiennie.
Oczywiście całą procedurę aktualizacji można również wykonać z poziomu aparatury wgrywając na kartę pamięci odpowiednie pliki z rozszerzeniem *.frk. Dla odbiornika R9Mini na stronie FrSky dostępne jest również oprogramowanie wspierające protokół FPORT, o którym pisałem w tym wątku.

Po aktualizacji możliwe było połączenie się nadajnika z odbiornikiem lecz wiele funkcji z nowego oprogramowania nie było aktywnych. Oprócz aktualizacji modułu nadawczego i odbiorników należało również zaktualizować oprogramowanie nadajnika do najnowszej wersji. Na chwilę obecną jest to wersja Open-Tx 2.2.2RC2. Po aktualizacji nadajnika wszystko zaczęło działać tak jak powinno (ustawienia mocy nadawania, telemetria, itp.).
Dodatkowo sprawdziłem moc nadawania dla trzech trybów 25mW, 200mW i 500mW. Miernik ImmersionRC ustawiony został na częstotliwość 868MHz i tryb "Peak". Dla trybu 25mW wartość zmierzona to 71.45mW.
Dla 200mW miernik pokazał 269.83mW
Ostatni pomiar był dla mocy nadawania ustawionej na 500mW i wyniósł 514.85mW.
Jestem mile zaskoczony wynikami oraz łatwością montażu i konfiguracji. Pozostało teraz wykonanie testów zasięgu.

Po dokładny opis parametrów technicznych modułu nadawczego i odbiorników zapraszam na stronę producenta. Wraz z pojawiającymi się aktualizacjami wprowadzane są zmianay oraz rozszerzana jest funkcjonalność modułu nadawczego i odbiorników.






2 komentarze:

  1. Zasilanie do 12V i automatyczny wybór z gniazda xt. Ale co jeśli taranis qx7 mamy zasilany z 3x18650 czyli 3s? Trzeba modyfikować moduł ?

    OdpowiedzUsuń
  2. Nie, zgodnie z informacją ze strony producenta moduł może być zasilany napięciem od 4V do 12.6V Tylko zewnętrzne zasilanie (złącze XT30) nie może przekroczyć 12V.

    OdpowiedzUsuń