29.12.2017

Smart Audio w nadajnikach wideo Team Black Sheep

Nadajniki vTX Team Black Sheep cieszą się ogromną popularnością wśród użytkowników a w szczególności pilotów dronów. Jedną z fajniejszych funkcji nadajników vTX jest obsługa protokołu Smart Audio. Jest to na tyle ciekawe rozwiązanie, że twórcy Betaflight dodali do swojego oprogramowania obsługę tego protokołu. Co to jest to całe Smart Audio? Postaram się to opisać na przykładzie nadajnika TBS Unify Pro 5G8 Race a po szczegółowe dane techniczne warto zajrzeć na stronę producenta. W skrócie można to opisać jako wykorzystanie tej samej linii do przesyłu danych analogowych  np. dźwięku z mikrofonu i sygnału cyfrowego, który może być wykorzystany do sterowania nadajnikiem vTX.
Jak widać na zdjęciu powyżej nadajnik ten niczym szczególnym się nie wyróżnia. Z jednej strony mamy wyprowadzony przewód do podłączenia anteny z drugiej strony złącze, w którym znajdziemy linie zasilania 7V-26V, sygnału wideo, audio, wyjście 5V do zasilania kamery oraz GND. Dodatkowo widoczny jest przycisk, którym dokonujemy wszystkich ustawień nadajnika wideo.
Z drugiej strony nadajnik jest całkowicie płaski co umożliwia jego łatwy montaż przy użyciu dwustronnej taśmy klejącej.
Przejdźmy teraz do najważniejszej sprawy czyli Smart Audio. Czasami zdarza się nam potrzeba zmiany ustawień nadajnika wideo. Wtedy pochylamy się nad tym małym przyciskiem lub dip-switchem i zmieniamy parametry pracy nadajnika takie jak kanał, pasmo, moc nadawania. Jest to strasznie niewygodne a często niewykonalne zadanie przez trudny dostęp w naszym modelu. Przydatną rzeczą byłaby możliwość zmiany tych parametrów wykorzystując nasz nadajnik zdalnego sterowania.

Co będzie nam do tego potrzebne. Opisywany już nadajnik wideo obsługujący Smart Audio, kontroler lotu z zainstalowanym oprogramowaniem Betaflight w wersji minimum 3.2.0, wolny port szeregowy UART, nadajnik z zainstalowanym oprogramowaniem Open-Tx i specjalnym skryptem napisanym w LUA. Po więcej szczegółów odnośnie LUA Script odsyłam do tego wpisu.
Poniżej znajduje się ogólny schemat połączenia kontrolera lotu z odbiornikiem i nadajnikiem wideo. Ważne jest tutaj wykorzystanie linii audio, którą podłączamy do wolnego portu UART w naszym kontrolerze lotu.
Tak jak było to opisane w jednym z poprzednich wpisów musimy mieć poprawnie skonfigurowany odbiornik zdalnego sterowania a w szczególności obsługę Smart Port. Poniżej znajdują się ustawienia mojego kontrolera lotu (UART1 - SBUS, UART3 - Smart Audio, UART6 - Smart Port).
Jeżeli mamy wszystko poprawnie skonfigurowane oraz korzystamy z możliwości zmiany parametrów kontrolera lotu korzystając z rozwiązania opisanego tutaj możemy zmieniać parametry pracy naszego nadajnika vTX - co przedstawiono poniżej- z poziomu aparatury. Można ustawić pasmo, kanał, moc nadawania, włączyć tryb Pit Stop.
Po wprowadzeniu zmian aby je zatwierdzić przytrzymujemy przycisk MENU przez 3 sekundy następnie z listy wybieramy "Save Settings". To wszystko, zmiany zostały zatwierdzone i można je przetestować.

W przypadku braku wolnego portu UART można spróbować wykorzystać możliwości jakie oferuje oprogramowanie Betaflight i wykorzystać dostępne wyjście np. LED STRIP jako UART. Opis takiego rozwiązania znajduje się na stronie Propwashed. Osobiście nie korzystałem jeszcze z takiego rozwiązania ale będę musiał je sprawdzić.




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz