28.12.2017

Zmiana parametrów FC przy użyciu LUA Script

W celu zmiany parametrów pracy kontrolera lotu wykorzystujemy najczęściej komputer połączony z naszym modelem przy użyciu przewodu USB. Jest to rozwiązanie proste i skuteczne ale najczęściej przydatne tylko w warunkach "laboratoryjnych" (czytaj - na naszym biurku). Sprawdza się doskonale przy aktualizacji oprogramowania oraz wstępnych ustawieniach naszego FC. Oczywiście możemy zabrać ze sobą komputer w miejsce, w którym latamy ale nie zawsze jest to możliwe i wygodne.


Drugim sposobem zmiany parametrów pracy naszego FC jest wykorzystanie układu OSD. Coraz więcej kontrolerów lotu posiada taki układ zainstalowany. Dzięki oprogramowaniu Betaflight możemy go wykorzystać do zmiany parametrów pracy FC. Aby wejść w menu ustawień silniki muszą być nieuzbrojone. W celu wejścia w ustawienia przez OSD musimy ustawić throttle środek, yaw lewo i pitch góra.

Dokładniejsze informacje o tym sposobie możemy znaleźć na tej stronie. Moim zdaniem jedną z wad tego rozwiązania szczególnie wtedy gdy używamy gogli jest sposób zmiany parametrów. Co zmiana parametru to musimy zakładać gogle żeby zobaczyć informacje na ekranie a następnie je zdejmować w celu sprawdzenia działania modelu. Może to być szczególnie uciążliwe w czasie strojenia regulatora PID. Lepszym rozwiązaniem może być zastosowanie monitora, na którym mamy podgląd na parametry oraz widzimy nasz model.

Jest jeszcze trzeci sposób, który według mnie wydaje się najbardziej przyjazny dla użytkownika. Aby z niego skorzystać będzie nam potrzebne:
  • Kontroler lotu z zainstalowanym Betaflight (najlepiej najnowsza wersja 3.2.0),
  • Aparatura FrSky np. Taranis QX7 z zainstalowanym oprogramowanie Open-Tx w wersji 2.2,
  • Odbiornik FrSky X4RSB lub XSR (musi posiadać obsługę s.port),
  • Poprawnie skonfigurowany kontroler lotu połączony z odbiornikiem (s.port) oraz włączona obsługa telemetrii w zakładce "Configuration" w konfiguratorze Betaflight.
Na rysunku poniżej przedstawiony jest ogólny schemat połączenia odbiornika i kontrolera lotu potrzebny do obsługi telemetrii i LUA Script.
W celu sprawdzenia czy telemetria działa poprawnie przechodzimy do zakładki "TELEMETRY" w naszej aparaturze i sprawdzamy czy możemy odczytać informacje z naszego FC, dodatkowe informacje można znaleźć tutaj. Jeżeli tak to możemy przejść dalej.

Musimy pobrać najnowszą wersję Betaflight LUA script z tej strony . Oprócz plików znajduje się tam również opis ich instalacji na karcie SD w naszej aparaturze.

Po poprawnym zainstalowaniu plików LUA możemy przejść w naszej aparaturze do zakładki "DISPLAY" i wybrać "Script" jako informacje wyświetlaną na Screen 1 a następnie jako parametr BF LUA Script.
Gdy mamy wszystko już ustawione wracamy teraz do ekranu początkowego.
Pierwszy ekran, który ukazuje się nam przy dłuższym przytrzymaniu "PAGE" to ustawienia parametrów regulatora PID. Nie musimy już tego robić korzystając z OSD lub z konfiguratora Betaflight. Wszystkie parametry dostępne są z poziomu aparatury. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie.
Kolejny ekran pozwala na ustawienie RC Rate oraz Expo
Tu można ustawić Expo dla kanału Throttle
Ustawienia Anti-Gravity
itd.
Możliwość ustawienia parametrów filtrów została podzielona na dwie zakładki, pierwsza
oraz druga.
Możemy również wyświetlić informacje o parametrach pracy głównej pętli programu oraz o aktualnie obsługiwanym protokole komunikacji między kontrolerem lotu a ESC (na zdjęciu 8K Gyro Loop, 2K PID  Loop, Dshot600)
Jeżeli jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami nadajników video vTX wspierających komunikację z FC np. TBS Unify HV Race (TBS Smart Audio) lub ImmersionRC Tramp (IRC Tramp) możemy całą konfigurację nadajnika video przeprowadzić z poziomu aparatury. Można ustawić pasmo, kanał, moc nadawania, włączyć tryb Pit Stop. 
Po wprowadzeniu zmian aby je zatwierdzić przytrzymujemy przycisk MENU przez 3 sekundy następnie z listy wybieramy "Save Settings". To wszystko, zmiany zostały zatwierdzone i można je przetestować.

Zaprezentowane rozwiązanie sprawdza się znakomicie. Możliwość zmiany tych wszystkich parametrów z poziomu aparatury jest bardzo dużym ułatwieniem szczególnie w warunkach polowych, bardzo ułatwia to strojenie regulatorów PID. Dodatkową zaletą prezentowanego rozwiązania jest to, że możemy je użyć nawet w kontrolerach lotu, które nie posiadają wbudowanego OSD. Osobiście używam tego rozwiązania w starym już FC Naze32 zainstalowanym w modelu QAV-250 korzystając z Soft Serial do obsługi Smart Port.

1 komentarz:

  1. cześć, mam odpalone skrypty lua widze wszystkie wartosci, ale nie mogę ich zmieniać (QX7), pokrętło działa tylko do przodu, a w momencie jak wcisnę aby wejść w zmianę wartości to tylko wartość zaczyna migać i zmienić nic nie mogę.

    OdpowiedzUsuń