30.05.2018

ImmersionRC RF Power Meter V2

Często latając naszymi modelami zastanawiamy się na jakiej częstotliwości (kanale, paśmie) nasz nadajnik vTX pracuje najwydajniej (ma największą moc). Można to sprawdzić ustawiając różne kanały i testując rozwiązanie w czasie lotu. Można do tego również podejść bardziej naukowo i wykorzystać dedykowane urządzenie pomiarowe. Firma ImmersionRC ma w swojej ofercie już takie urządzenie od dawna. Można zobaczyć je na stronie producenta i nazywa się RF Power Meter. Niedawno pokazali swoje nowe rozwiązanie RF Power Meter V2, które postaram się przedstawić.

RF Power Meter V2 otrzymujemy zapakowany w białe kartonowe pudełko z kolorowym opisem i zdjęciem samego urządzenia.
Po otwarciu opakowania i usunięciu gąbki zabezpieczającej ukazuje się cały zestaw. Miernik, antena, złącze SMA-SMA (męski-męski). Niestety jeżeli posiadamy w naszym nadajniku złącze RP-SMA musimy dokupić odpowiednią przejściówkę.
Po wypakowaniu zawartości widzimy sam miernik oraz antenę i złącze SMA-SMA. W zestawie nie ma żadnej instrukcji obsługi. Musimy ją pobrać ze strony producenta (instrukcja).
Po uruchomieniu miernika (niebieski przycisk) na wyświetlaczu pokazuje się nam komunikat informujący o nazwie urządzenia i wersji oprogramowania (1.0.7). Mimo małych rozmiarów i rozdzielczości 128x64piksele ekran jest bardzo czytelny dzięki wykonaniu w technologi OLED.
Po chwili pokazuje się główny ekran naszego urządzenia pomiarowego na którym przedstawione są różne informacje takie jak: poziom naładowania akumulatora, moc w dB i W, wybrana częstotliwość, tryb pracy AVG/PK.
Do poruszania się po menu wykorzystujemy mały joystick znajdujący się nad włącznikiem urządzenia. Krótkie naciśniecie joysticka uruchamia menu, w którym możemy ustawić częstotliwość dla której dokonywany będzie pomiar (35MHz, 72MHz, 433MHz, 868MHz, 900MHz, 1.2GHz, 2.4GHz, 5.6GHz-6GHz z krokiem 50MHz), tryb pomiaru AVG lub PEAK (AVG dla sygnałów analogowych z naszych nadajników wideo, PEAK dla sygnałów np. z aparatury RC). Możemy również wprowadzić korektę w przypadku użycia zewnętrznego tłumika (Attn). Oraz czas w milisekundach wykorzystywany w trybie Power Scope.
Miernik z dostarczoną anteną przedstawiono na zdjęciu poniżej.
Gdy jesteśmy na głównym ekranie miernika i przesuniemy joystick w prawo to wejdziemy do trybu Power Scope. Jest to tryb przydatny do pomiaru sygnału z nadajników zdalnego sterowania.
Ponowne przesunięcie joysticka w prawo uruchamia tryb "Sniffer". Ma to być funkcja przydatna w czasie zawodów, która pozwoli sprawdzić czy któryś z zawodników nie nadaje sygnału vTX ze zbyt dużą mocą.
RF Meter wyposażony jest w łatwo dostępny akumulator Li-Ion 10440 o pojemności 320mAh (według instrukcji 600mAh) co według zapewnień producenta powinno zapewnić do 8 godzin pracy. Ładowanie akumulatora odbywa się przez złącze mikro USB znajdujące się po przeciwnej stronie złącza antenowego.
Poniżej przedstawiam przykładowe pomiary dla nadajnika vTX Quanum Elite QE58-2. Nadajnik ustawiony na pasmo E i kanał 4 (5665MHz). W RF Meter ustawiona częstotliwość 5650MHz. Pomiar dla mocy nadajnika 25mW pokazał 23.80mW. 
Dla tego samego kanału została zmieniona moc nadawania na 200mW. Pomiar miernikiem pokazał 200.65mW.
Zrobiłem jeszcze jeden test dla innego nadajnika (Readytosky 25/200mW) zamontowanego w innym modelu. 
Zmieniłem moc nadawania z 200mW na 25 mW. Jak widać poniżej miernik pokazał 184.95mW. Wygląda tak jakby nadajnik nie zmienił zbytnio mocy nadawania chociaż różnica w stosunku do poprzedniego pomiaru wynosi ponad 100mW. Może to wynikać z niedopasowania zakresu pomiarowego miernika do ustawionego kanału w nadajniku vTX.
Podsumowanie
Miernik wykonany jest bardzo dobrze, nie widać żadnych niedoróbek. Wszystko spasowane jest dokładnie. Oprogramowanie zainstalowane w mierniku według zapewnień producenta będzie można aktualizować. Obsługa urządzenia jest bardzo intuicyjna. Jeżeli chodzi o pomiary to trzeba do nich się dobrze przygotować. W głównej mierze chodzi o odpowiednie ustawienie zakresu pomiarowego (częstotliwość) jak najbliżej wartości mierzonej co wymaga kontroli zakresu i częstotliwości ustawianej w nadajniku. W przypadku nadajników TBS i ImmersionRC wspierających SmartAudio i IRC Tramp zadanie jest ułatwione bo możemy to zrobić z poziomu aparatury zdalnego sterowania. W przypadku nadajników przedstawionych powyżej, które posłużyły do testów miernika wszystkich ustawień dokonujemy przy użyciu przycisku znajdującego się w nadajniku wideo. Jest to dosyć niewygodne i trzeba posłużyć się dodatkowym układem np. odbiornikiem vRX, na którym mamy możliwość zweryfikowania ustawionego kanału. W niedalekiej przyszłości mam zamiar sprawdzić wszystkie swoje nadajniki wideo. Postaram się dla każdego z nich sprawdzić wszystkie pasma/kanały oraz moce nadawania a następnie zebrać to wszystko w formie tabeli. Myślę, że po przeprowadzeniu większej ilości testów będzie można rozszerzyć podsumowanie.

Po szczegółowe dane techniczne miernika odsyłam na stronę producenta RF Power Meter V2
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz