14.09.2017

Kontroler lotu F4 V5PRO

Jakiś czas temu części potrzebne do budowy drona takie jak FC, PDB, OSD i vTX stanowiły odrębne elementy. Wiązało się to z tym, że trzeba było te wszystkie podzespoły połączyć ze sobą co zawsze przekładało się na mniejszy lub większy bałagan w przewodach. Jeżeli dysponowaliśmy ramą o dużej wolnej przestrzeni to można było to wszystko dosyć dobrze rozplanować i poukładać. Jednak trend jaki się obserwuje w konstrukcji ram wymusza na nas coraz bardziej przemyślane zakupy - coraz mniej miejsca (ramy o niskim profilu). Na przeciwko potrzebom rynku wyszli producenci FC, którzy zaczęli dodawać coraz więcej elementów do FC. Na początku był to tylko BEC, potem PDB i OSD. Pojawiły się nawet FC, które mają zintegrowane ESC oraz odbiornik. Poniżej przedstawię kontroler lotu F4 V5PRO firmy HGLRC, który oprócz samego FC ma zintegrowane PDB, OSD i dodatkowo układ transmisji sygnału video (vTX).

Kontroler lotu dostarczony jest w plastikowym przezroczystym pudełku gdzie widoczna jest jego zawartość: FC, złącze XT60 oraz przewód łączący nadajnik vTX z anteną tzw. „pigtail".


Po otwarciu opakowaniu dodatkowo ukazuje się nam "Buzzer".
Po wyjęciu piankowego wkładu zabezpieczającego widzimy dodatkowe wyposażenie w postaci przewodów połączeniowych oraz elementów montażowych. Za dostarczone wyposażenie należy się duży plus.
Widok na wszystkie elementy zestawu.
Zbliżenie na górną część kontrolera lotu pozwala nam dostrzec główny mikrokontroler STM32F405, układ OSD, złącze USB i anteny oraz alfanumeryczny wyświetlacz LED informujący o aktualnie wybranym kanale dla sygnału video. Widoczne są tam również dwa mikro przyciski. Jeden odpowiada za wprowadzenie mikrokontrolera w tryb "boot" drugi za obsługę układu vTX (zmiana kanału, mocy nadawania 0mW, 25mW, 200mW, 600mW).
Zbliżenie na dół kontrolera lotu pokazuje układ nadajnika sygnału video, układ pomiaru prądu oraz złącza pozwalające na dołączenie odbiornika zdalnego sterowania (PPM, SBUS, DSMX), podłączenia kamery FPV, buzzer'a, diod LED oraz komunikacji szeregowej (UART).
Na zdjęciu poniżej układ przygotowany do pierwszych testów.
Tak połączony FC został podłączony do komputera i w celu aktualizacji oprogramowania (Betaflight 3.1.7 wersja dla FC Omnibus F4). Po ustawienia odbiornika (SBUS) została sprawdzona komunikacja między aparaturą a FC. Po przeprowadzonych testach przyszedł czas na podłączenie pozostałych elementów systemu. Złącza XT60, kamery, buzzera i LED’ów oraz telemetrii.
Po podłączeniu zasilania z akumulatora LiPo i ustawieniu odpowiednich parametrów w Betaflight wszystko zaczęło działać zgodnie z oczekiwaniami.
Bardzo fajną rzeczą jest to gdy podłączymy nasz FC do komputera przez USB to układ nadawczy vTX nie działa, to samo ma miejsce z diodami LED i Buzzerem. Podłączenie zewnętrznego zasilania (pakietu) włącza nadajnik vTX, LED’y i Buzzer. Aktualnie FC z prezentowanym dodatkowym wyposażeniem przechodzi testy biurkowe w celu wyeliminowania potencjalnych usterek. Lepiej niech coś nie zadziała na biurku niż w locie. Czekam również na finalną wersję Betaflight 3.2.0 aby móc ją zainstalować i przetestować. Jak pojawią się jakieś spostrzeżenia i uwagi to uzupełnię opis.

Opisany FC prawdopodobnie zostanie zainstalowany w opisywanym już dronie GEPRC AX 215 Dzięki takiemu rozwiązaniu będę mógł usunąć płytkę PDB oraz nadajnik video (vTX) co pozwoli obniżyć trochę ciężar.


  • Jakość wykonania - 5/5
  • Funkcjonalność - 5/5
  • Cena/możliwości - 5/5
  • Ocena końcowa - 15/15
  • 2 komentarze:

    1. Hej, udało Ci się uruchomić w BF sterowanie VTX ?? Channel // band, moc nadawania. U mnie to nie działa :(

      OdpowiedzUsuń
    2. Cześć, jeżeli chodzi o ten kontroler lotu to on nie ma możliwości sterowania parametrami vTX z poziomu Betaflight. Aby to rozwiązanie działało musisz posiadać nadajnik vTX zgodny ze SmartAudio lub IRC Tramp.

      OdpowiedzUsuń