26.04.2018

Wymiana gimbali w aparaturze Taranis QX7

Aparatura FrSky Taranis QX7 jest niezłą aparaturą szczególnie w połączeniu z oprogramowaniem OpenTX. Wydaje mi się, że jej największym problemem są gimbale - szczególnie precyzja ich działania. Dało się to zauważyć bardzo dobrze w konfiguratorze Betaflight gdy mimo tego, że drążki pozostawały w neutrum to czasami FC rejestrował minimalne przesunięcia w osiach - tak jakby ktoś lekko dotykał drążka. Coś w tym musi być skoro producent wypuścił ulepszoną wersję gimbali o oznaczeniu M7 przeznaczoną do naszej aparatury. Nowe gimbale są w większości wykonane z metalu, wyposażone w cztery łożyska kulkowe oraz czujniki Hall'a zamiast klasycznych potencjometrów czyli potencjalnych sprawców kłopotów (wycieranie się potencjometrów).

Gimbale otrzymujemy zapakowane w kartonowe pudełko. W środku znajduje się plastikowa wytłoczka, w której są umieszczone same drążki.
W pudełku znajdziemy również wkręty montażowe.
Pierwsze wrażenie po wyjęciu z pudełka jakie się nasuwa to jakie one są ciężkie. Ich ruch w każdej osi jest bardzo płynny.
Przejdźmy teraz do wymiany oryginalnych gimbali na wersję ulepszoną. Pierwsze co musimy zrobić to wyjąć zasilanie z naszej aparatury a następnie otworzyć samą aparaturę
Gdy wykonamy tą czynność to musimy wymontować oryginalne drążki sterujące. W tym celu odkręcamy 4 wkręty mocujące gimbal oraz jeden wkręt mocujący wiązkę przewodów (zaznaczone czerwonymi okręgami). Musimy również wypiąć wtyk z wiązką przewodów idących do płyty głównej.
Poniżej porównanie starego i nowego gimbala.
Po wymontowaniu oryginalnego gimbala przechodzimy do montażu nowego. Wykonujemy czynności odwrotne do tych jakie były przy ich wyjmowaniu. Poniżej nowy gimbal już na swoim miejscu.
Dokładnie tak samo postępujemy z drugim gimbalem przy czym musimy wprowadzić drobną modyfikację tak aby nasz kanał Throttle działał bez udziału sprężyny centrującej. W tym celu wkręcamy dołączoną do zestawu śrubę w miejsce dla niej przeznaczone.
Dzięki temu zabiegowi nasz kanał Throttle działa teraz tak jak powinien.
Tak zmodyfikowany gimbal możemy już zamontować w aparaturze w miejsce starego.
Poniżej aparatura z zamontowanymi nowymi gimbalami.
Po zamontowaniu obu gimbali i sprawdzeniu czy nic się nigdzie nie blokuje możemy ustawić siłę z jaką będą centrowane drążki oraz ustawić opór jaki będzie na kanale Throttle. Następnie zamykamy  obudowę radia i podłączmy zasilanie. Poniżej przedstawione jest zdjęcie jak prezentuje się aparatura z nowymi drążkami.
Nowo zainstalowane drążki musimy skalibrować. W tym celu przytrzymujemy dłużej przycisk Menu i przechodzimy do zakładki z ustawieniami kalibracji. Jak widać na zdjęciu poniżej drążki nie zostały jeszcze skalibrowane.
Po skończonej operacji możemy cieszyć się nowymi precyzyjnymi drążkami. W celu sprawdzenia ich dokładności uruchomiłem konfigurator Betaflight.
Jak widać poniżej kanały Roll, Pitch, Yaw trzymają idealnie nueutrum. Kanał Throttle również działa precyzyjnie w zakresie 1000-2000. Na oryginalnych drążkach nie było łatwo uzyskać taki efekt. 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz