12.03.2018

Ładowarka iSDT C4

W tym wpisie chciałbym przedstawić ładowarkę firmy iSDT, która nie jest typową ładowarką modelarską a może przydać się ludziom, którzy używają różnego rodzaju akumulatorów do zasilania pilotów, aparatów i podobnego sprzętu. Ja będę ją wykorzystywał głównie do ładowania ogniw Li-Ion 18650 wykorzystywanych do zasilania gogli FatShark.

Ładowarkę otrzymujemy zapakowaną w białe kartonowe pudełko z kolorowym opisem i zdjęciem samej ładowarki.
Po otwarciu opakowania ukazuje się instrukcja w kilku językach, folia ochronna do przyklejenia na ekran oraz naklejki.
Po wypakowaniu zawartości widzimy samą ładowarkę oraz zasilacz sieciowy 12V/2.5A. Ładowarkę możemy również zasilić z innego źródła do 24V. Możemy wykorzystać np. jakiś pakiet LiPo.
Na wyświetlaczu panelu czołowego znajduje się folia zabezpieczająca. Widzimy również miejsca do, których wkładamy nasze akumulatorki AA/AAA i np. 18650
W górnej części ładowarki znajdują się złącza USB micro (służące do aktualizacji oprogramowania ładowarki) oraz zwykłe, które służy jako ładowarka do telefonów, tabletów, aparatów itp. (5V/2.1A). Widoczne jest również gniazdo zasilania ładowarki oraz otwór wentylatora. Na spodzie ładowarki również widoczne są otwory wentylacyjne.
Po uruchomieniu ładowarki ukazuje się nam logo, napięcie zasilania oraz znak zachęty aby wejść do ustawień ładowarki.  
Po wejściu w ustawienia ładowarki ukazuje się nam menu podobne do innych ładowarek tego producenta.
Gdzie możemy ustawić język, głośność sygnałów dźwiękowych, podświetlenie ekranu, czas startu automatycznego ładowania oraz czas przełączania ekranów z parametrami poszczególnych ogniw. 
Po włożeniu ogniw,  ładowarka automatycznie przechodzi w tryb ładowania (można to wyłączyć). Dla każdego ogniwa możemy ustawić różne parametry co pozwala nam w jednym czasie ładować ogniwa o różnych parametrach. Na zdjęciu poniżej ładowane są cztery akumulatorki Eneloop 1900mAh.
W przypadku ogniw Li-Ion 18650 umieszczamy je poziomo w ładowarce. Możemy w ten sposób ładować naraz tylko dwa ogniwa.
Dla każdego z ogniw możemy ustawić różne parametry takie jak np. prąd ładowania/rozładowania, typ ogniw Li-Ion,LiHV, LiFePO4, NiMh, NiCD, NiZn, Eneloop. Każdy tryb pracy ładowarki sygnalizowany jest różnymi kolorami ekranu. Dodatkowo zakończenie pracy dla danego kanału sygnalizowane jest dźwiękiem. W czasie ładownia ładowarka automatycznie przełącza się między ekranami dla poszczególnych ogniw i pokazuje na wykresie krzywą ładowania, napięcie, prąd, ile mAh już dostarczyła, czas ładowania.

Podsumowanie
Ładowarka wykonana jest bardzo dokładnie, nie widać na niej żadnych niedoróbek. Oprogramowanie zainstalowane w ładowarce możemy aktualizować - najnowsze pliki znajdziemy na stronie producenta (najnowsza wersja ma oznaczenie C4-V1.0.0.11). Obsługa jest bardzo intuicyjna i taka sama we wszystkich ładowarkach iSDT jednak fizyczne pokrętła i przyciski zostały zastąpione panelem dotykowym. Jak ktoś używał już innej ładowarki tego producenta to tu będzie czuł się jak "w domu". Wszelkie informacje na temat pracy ładowarki przekazywane są przy użyciu kolorowego wyświetlacza IPS o rozdzielczości 320x240px i przekątnej 2.4". Maksymalna moc ładowarki wynosi 25W a maksymalna moc rozładowania wynosi 10W.  Przydatne jest też złącze USB o wydajności 2.1A. W czasie ładowania naszych pakietów możemy również ładować naszą kamerę np. GoPro. Co może przeszkadzać szczególnie wieczorem lub w nocy to wentylatory, które włączają się automatycznie i są dosyć głośne.

Dla kogo ta ładowarka będzie przydatna. Dla modelarzy - ładowanie ogniw Li-Ion 18650 ale również dla fotoamatorów, który używają ogniw NiMH do zasilania lamp błyskowych i aparatów.

Widać, że firma iSDT rozwija swoje produkty. Patrząc na wykresy, które są dostępne w czasie ładowania mogłaby dodać takie rozwiązanie do swoich innych ładowarek np. D2, SC-608.

  • Jakość wykonania - 5/5
  • Funkcjonalność - 5/5
  • Cena/możliwości - 5/5
  • Ocena końcowa - 15/15

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz