Regulatory przychodzą zapakowane w foliowe opakowanie.
Po otwarciu opakowania ukazuje się nam zawartość. Regulator, plastikowa ochrona regulatora, dodatkowe kawałki rurki termokurczliwej, instrukcja. Regulatory mają przylutowane przewody zasilające i sygnałowe oraz pola lutownicze do podłączenia silnika.
Regulatory wyglądają bardzo dobrze, nie widać żadnych niedoróbek na PCB do czego zdążyła nas przyzwyczaić firma DYS. Nie posiadają wbudowanego BEC’a, dodatkowo na tranzystorach jest dodany mały radiator wspomagający odprowadzanie ciepła.
Regulator zbudowany jest z wykorzystaniem 32bitowego mikrokontrolera ARM Cortex STM32F051 48MHZ, co pozwala na obsługę 2048 kroków pracy przepustnicy. Wbudowane czujniki pozwalają na pomiar temperatury, prądu oraz mocy. Mogą być ustawione jako zabezpieczenie regulatora. Wbudowany czujnik do pomiaru prądu pozwala na informowanie o poborze prądu przez konkretny silnik. Korzystając z dedykowanego oprogramowania Blheli_32 firmware oraz BlHeli32 suite możemy zmienić praktycznie wszystkie parametry pracy regulatora. Regulator sam rozpoznaje jaki protokół jest używany przez podłączony FC i automatycznie się do tego trybu dostosowuje. Aktualnie ESC może działać z 500HZ PWM, Oneshot125, Oneshot42, Multishot i Dshot 150/300/600/1200. Producent chwali się również zastosowaniem nowych tranzystorów MOSFET z niską rezystancją wewnętrzną oraz zastosowaniem dedykowanego sterownika tranzystorów (MOS Driver). Wszystko to ma polepszyć wydajność oraz osiągi regulatora.
Ciągły prąd: 35A (chwilowy 40A)
Napięcie zasilania: 3S do 6S (12.6V do 25.2V)
Wymiary: 32mm x 16mm x 5mm
Ciężar: 4.73g samo PCB, 8.1g z przewodami
Wbudowana programowalna dioda RGB LED
Obsługa protokołów: DShot1200 oraz wszystkie starsze
W celu nawiązania komunikacji oprogramowania BlHeli_32 z regulatorem trzeba użyć odpowiedniego interfejsu. Interfejsy, które posiadam (4way-if) oraz USB-COM nie umożliwiły tego. W przypadku pierwszego pojawił się komunikat o konieczności aktualizacji oprogramowania do najnowszej wersji, drugi z interfejsów nie rozpoznał podłączonego ESC.
W związku z tym posłużyłem się kontrolerem lotu FC SPRacing EVO 3 z wgranym oprogramowaniem Betaflight 3.2.1 jako interfejsem komunikacyjnym między BlHeli_32 Suite a samym regulatorem.
Dopiero użycie FC pozwoliło na komunikację oprogramowania BlHeli_32 z regulatorem co widać poniżej.
W celu sprawdzenia czy komunikacja działa i czy można zapisywać parametry pracy w regulatorze ustawiłem wbudowaną diodę RGB na kolor niebieski.Warto tutaj dodać, że na chwilę obecną nie ma dostępnego oprogramowania, które można uruchomić z poziomu przeglądarki jak miało to miejsce w przypadku regulatorów wspierających BlHeli_S.
Na koniec małe uzupełnienie. Po aktualizacji oprogramowania interfejsu 4way-if można połączyć się z regulatorem i przeprowadzić wszystkie ustawienia z poziomu programu BlHeli_32 Suite.
Oprogramowanie BlHeli_32 jest najnowszą odsłoną rodziny, w której mamy już BlHeli, BlHeli_S. Na dzień dzisiejszy oprogramowanie jest cały czas rozwijane (aktualna wersja to 32.2) i dodawane są do niego nowe funkcje. Jedną z ciekawszych funkcji może być telemetria regulatora przekazywana do kontrolera lotu. Informacje takie jak prąd pobierany przez silnik, obroty, temperatura mogą być przydatne np. w przypadku diagnozowania nieprawidłowego działania zespołu napędowego.
Ciekawą ale na chwilę obecną nie wykorzystaną funkcją jest sterowanie diodą RGB. Na dzień dzisiejszy możemy ustawić na stałe na jaki kolor ma świecić dioda i to wszystko. Bardzo fajnie by było gdyby to kontroler lotu mógł sterować pracą diody RGB. Można by wtedy wykorzystać ją do informowania o różnych parametrach działania FC lub ESC np. zbyt wysoka temperatura lub prąd.
Na dzień dzisiejszy regulatory czekają na silniki, do których będą podłączone a następnie zostaną zamontowane w nowym projekcie.
Podsumowanie
Za cenę dużo większą niż opisywane regulatory RacerStar Racer 33A wydaja się rozwiązaniem bardzo dobrym dla osób, które będą potrafiły wykorzystać cały ich potencjał. Połączenie tych regulatorów z bardzo dobrymi silnikami powinno dać zestaw, który zapewni nam niesamowite wrażenia z lotów. Ocenę końcową wystawię jak zainstaluje je z odpowiednimi silnikami w dronie i wykonam kilka lotów.
- Jakość wykonania - 5/5
- Funkcjonalność - 5/5
- Cena/możliwości - 4/5
- Ocena końcowa - ?/15
Bardzo dobry wpis. Pozdrawiam serdecznie.
OdpowiedzUsuń