14.10.2017

RunCam Split V1

Pojawienie się kamery RunCam Split było prawdopodobnie wynikiem nacisków i spraw patentowych firmy GoPro. Firma RunCam wyjęła z kamery RunCam 3 wszystkie elementy i pokazała rozwiązanie, które wydaje się idealne dla pilotów FPV czyli połączenie kamery FPV i kamery HD. Czyli takie 2 w 1.

Kamera dostarczona jest tak jak większość kamer RunCam'a w kartonowym pudełku z logo producenta. Niczym się ono nie różni od tego, w które zapakowana była kamera RunCam Swift Mini.
Po otwarciu ukazuje się nam widok na samą kamerę.


Tak jak w każdym zestawie RunCam’a otrzymujemy dużo elementów dodatkowych. Uchwyty montażowe, dodatkowy przewód łączący optykę i elektronikę, moduł Wi_Fi, różne wkręty, instrukcja itp.
Obiektyw zamontowany w kamerze to RC25G i jest on wymienny. Możemy również zamontować obiektywy z innych kamer RunCam'a.
Kamerę w ramie możemy zainstalować korzystając z dostarczonych uchwytów montażowych.

Na zdjęciach poniżej przedstawione jest porównanie rozmiaru kamery Swift Mini (po lewej) ze Split (po prawej).
W przeciwieństwie do Swift Mini z tyłu kamery nie mamy żadnych złącz oprócz taśmy, która łączy optykę i sensor wizji z elektroniką. Cała komunikacja i ustawienia kamery realizowane są przez moduł główny. W module tym jest również miejsce na zainstalowanie karty mikro SD. Ustawienia kamery możemy zmieniać przy użyciu dwóch przycisków i pięciu diod LED. Uważam, że jest to mało wygodne szczególnie gdy kamera zainstalowana jest w modelu. Wtedy informacje przekazywane przez diody LED mogą być słabo widoczne. Lepszym rozwiązaniem wydaje się zastosowanie dołączonego modułu Wi-Fi i wprowadzanie wszelkich zmian przy użyciu aplikacji na smartfona.

W celach "badawczych" złożyłem stanowisko testowe, w którym zasilam RunCam'a Split'a z pakietu 1s 650mAh.
Wniosek 1
Testowo nagrałem film 30min (wszystkie opcje na max. 1920x1080 60kl/s) zajmuje on na karcie ok 7GB podzielone na dwa pliki 4GB (17minut nagrania) i 3GB (13minut nagrania). Sprawdziłem również zapotrzebowanie na energię. Po 30 minutach nagrywania pakiet miał pod obciążeniem 3.64V. Potem podłączyłem akumulator do ładowarki i weszło w niego 450mAh. Nie wiem jaki pakiet miał RunCam 3 ale wydaje mi się, że te zapotrzebowanie na prąd jest spore (instrukcja podaje 650mA).

Wniosek 2
Obsługa Wi-Fi. Albo ja robię coś nie tak albo działa to strasznie losowo. Po podłączeniu zasilania z pakietu muszę nacisnąć "Power Button", kamera się włączy, wyda dźwięk i nagrywa. Włączenie Wi-Fi nie działa za każdym razem. Czasami uruchomi się za pierwszym razem a czasami trzeba nacisnąć parę razy przycisk "Wi-Fi switch". Trochę to takie mało intuicyjne jest wszystko.

Wniosek 3
Aby w pełni wykorzystać funkcje Split'a tzn. np. możliwość sterowania pracą kamery z poziomu FC trzeba posiadać jeden wolny UART. Może to być problem w przypadku gdy uzywamy SBUS i telemetrii S.PORT oraz np. nadajnika video TBS Unify z funkcją SmartAudio. Może nam braknąć
wolnego portu UART. W przypadku korzystania z nadajnika vTX nie wspierającego SmartAudio we FC wyposażonych w mikrkontroler STM32F3 lub STM32F4 powinien zostać jeden wolny UART, który możemy wykorzystać do sterowania naszym Split'em.

Zobaczę jeszcze jak to wszystko działa gdy podłącze do vTX, może wtedy OSD kamery coś ułatwi.

Na chwilę obecną uważam, że nazywanie tej kamery (ma elektronikę z RunCam'a 3) zabójcą GoPro Session jest wielkim nadużyciem. Może RunCam 3 był bardziej przemyślany ale nie Split. Porównując go do GoPro to RunCam musi jeszcze wiele poprawić jeżeli chodzi o wygodę obsługi.

Jeżeli chodzi o jakość nagrywanego materiału to jeszcze się nie wypowiadam. Jak nagram odpowiednie porównanie z obu kamer oraz dodatkowo z SONY HDR-AS200V to wtedy napiszę coś więcej.

Teraz pozostało zamontowanie kamery w dronie i przetestowanie jej w locie. Chociaż po informacjach, o których można przeczytać na forach np.
rc-fpv.pl i heli-team.pl to muszę się do takiego testu dobrze przygotować. Ale obawiam się, że moja teoria o tym, że RunCam Split jest kamerą wypuszczoną na szybko zdaje się potwierdzać wpis na stronie Oscarliang.com o pojawieniu się kamery RunCam Split V2 ,w której postarano się wyeliminować błędy Split'a V1.

cdn.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz