8.01.2018

Składanie drona na ramie Armattan Chameleon

Kolejnego quada postanowiłem zbudować wykorzystując ramę firmy Armattan o nazwie Chameleon w wersji pod śmigła 5 cali. Do budowy tego modelu przymierzałem się bardzo długo. Pierwotnie miały być w nim użyte inne regulatory i silniki ale zostały zainstalowane w innym modelu QAV-R. W związku z tym, że na rynku pojawiły się nowe ESC wspierające BlHeli32 postanowiłem takie wykorzystać. Dobrałem do nich również nowe silniki. Zanim cały zamówiony sprzęt dotarł to minęło trochę czasu.

Dlaczego ta rama? Mnóstwo zadowolonych użytkowników którzy prezentują swoje filmy z lotów. W jej konstrukcji oprócz włókna węglowego wykorzystano również aluminium. Posiada niski profil co ułatwia montaż pakietu zasilającego na górze ramy. Miejsce montażu kamery FPV, które wykonane jest w większości z aluminium nie tylko chroni samą kamerę ale pozwala również na montaż kamery HD. Dodatkowo można niezależnie regulować kąty obu kamer. Z tyłu modelu znajduje się dedykowane miejsce na zamontowanie złącza anteny systemu video. Rama quada przychodzi zapakowana tylko w foliowy worek,
w którym znajdują się wszystkie elementy potrzebne do budowy. Jak na kwotę jaką chce producent to trochę słabo. W zestawie nie ma dedykowanego PDB ani LED'ów. Porównując np. do wyposażenia dostarczonego do modelu GEPRC AX-5 wypada to biednie. Miejmy nadzieję, że walory użytkowe to zrekompensują.
Wyposażenie, które zostanie zainstalowane to FC FlyingLemon Kiwi.F4 v2, regulatory DYS ARIA 35A, silniki T-Motor F40III, kamera FPV Runcam Swift 2, nadajnik vTX TBS HV Race, odbiornik RX FrSky X4RSB. Poniżej pierwsza przymiarka po złożeniu ramy w celu sprawdzenia czy FC+PDB będą pasować. Oczywiście wszystkie krawędzie zostały zabezpieczone klejem.
Kontroler lotu, który użyłem to opisywany już FlyingLemon Kiwi.F4 V2. Poniżej przedstawiony jest już przygotowanymi połączeniami do kamery FPV, nadajnika vTX (Smart Audio), odbiornika FrSky X4RSB (sbus, s.port). 
Dodany został również "buzzer"
FC współpracuje z dedykowanym PDB, do którego podłączamy zasilanie, ESC oraz przewody sygnałowe. Złącze szpilkowe służy do komunikacji z FC.
No to zaczynamy składanie. Na początek przymiarka silników do ramy,
po dokonaniu odpowiednich pomiarów podłączamy silniki do regulatorów DYS Aria 35A.
Następnie zrobiłem aktualizacje oprogramowania regulatorów do wersji 32.3 (fabrycznie było 32.1). Po aktualizacji zamontowałem silniki w ramie oraz przygotowałem przewody do połączenia ESC z PDB.
Tak wyglądają silniki i regulatory podłączone do PDB. Dodatkowo ESC zostały wyposażone w osłony, które dostarcza DYS.
Kolejnym krokiem było podłączenie przewodów sygnałowych z ESC do PDB. Na tym etapie wygląda to już całkiem fajnie.
Po podłączeniu silników i regulatorów do PDB. Przyszedł czas na montaż kamery. Kamera, która została zamontowana w modelu to RunCam Swift 2. Poniżej jest przedstawiony jej montaż w ramie oraz podłączenie do FC dodatkowo wyprowadzono przewód OSD do ustawiania parametrów pracy kamery. Kamera FPV widok od dołu.
Widok od góry. Widać tutaj dedykowane miejsce do montażu kamery HD np. GoPro.
Całe to rozwiązanie jest bardzo dobrze przemyślane. Pozwala na niezależną regulację kąta kamery FPV oraz kamery HD. Poniżej kamera dołączona do reszty ramy.
Tak prezentuje się model z zainstalowanymi silnikami, regulatorami oraz kamerą FPV. 
Do pełnego wyposażenia pozostało zainstalować nadajnik vTX oraz odbiornik zdalnego sterowania. Jako nadajnik video vTX wybrałem TBS Unify HV Race 25mW/200mW. Jest to nadajnik, który wspiera technologię Smart Audio czyli pozwala na zarządzanie swoją pracą z poziomu FC i aparatury sterującej dzięki skryptom napisanym w LUA. Taki sam nadajnik zamontowałem już w innym modelu (QAV-R).
Mimo tego, że rama ma dedykowane miejsce na montaż złącza anteny systemu vTX to niestety producent nie przewidział możliwości montażu nadajnika ze złączem jak na zdjęciu. W celu poprawnego i pewnego montażu konieczna okazała się modyfikacja, która polegała na usunięciu części złącza co przedstawiono na zdjęciu poniżej.
Nadajnik został zamontowany do górnego pokładu.
Montaż odbiornika RX. Odbiornik, który użyłem jest dosyć duży i jego montaż jest dosyć kłopotliwy. Usunąłem niepotrzebne piny i przylutowałem przewody połączeniowe bezpośrednio do płytki odbiornika co pozwoliło zaoszczędzić trochę miejsca.
Większym jednak problemem jest montaż anten odbiorczych. Wstępnie zainstalowałem je w sposób przedstawiony na zdjęciu ale nie podoba mi się takie rozwiązanie.
Muszę pomyśleć jak te anteny zamocować z tyłu tak aby nie kolidowały z przewodem zasilającym i anteną systemu FPV. Po kilku próbach dopasowania anten postawiłem na takie rozwiązanie.
Przy ułożeniu anten jak na zdjęciu nie znajdują się one w jednej płaszczyźnie. Zobaczymy jaki będzie miało to wpływ na zasięg. Jeżeli się sprawdzi to w pozostałych modelach może też zmodyfikuje ułożenie anten.
Rama mimo fajnej i przemyślanej konstrukcji wymaga przemyślanego wyboru wyposażenia.
Jest w niej trochę więcej miejsca niż w opisywanym GEPRC AX-215 ale do przestrzeni jaką zapewniają konstrukcje QAV-250, MARTIAN II czy QAV-R dużo brakuje. Idealnym rozwiązaniem do tej ramy jest FC AIO wtedy jest szansa zmieścić nawet RunCam Split'a.
Po skończonej budowie przyszedł czas na ustawienia modelu w konfiguratorze Betaflight
Wykorzystując informacje przedstawione we wpisach dotyczących wykorzystania LUA Script oraz Smart Audio ustawienia w zakładce Ports wyglądają następująco. Włączona obsługa odbiornika X4RSB (UART1), telemetrii Smart Port (UART6) oraz Smart Audio (UART3).
 Betaflight OSD czyli co chcemy widzieć  w goglach.
Po wszystkich ustawieniach przyszedł czas na test systemu FPV i OSD, dodatkowo została dodana informacja o sygnale RSSI.
Model nie ma zainstalowanego żadnego dodatkowego oświetlenia, jedyne świecące elementy to te, które znajdują się na ESC, FC, vTX i RX.
Tak model prezentuje się po całkowitym złożeniu,
oraz wyposażony w śmigła DalProp Cyclone 5x4x3
Podsumowanie. Rama jest bardzo fajna i przemyślana jednak trzeba do niej dobrać odpowiednie wyposażenie. Aktualnie jedyna rzecz, która mnie martwi to złącze u.fl znajdujące się na nadajniku TBS Unify HV Race. Jest strasznie delikatne i prawdopodobnie zostanie wylutowane a "pigtail" zostanie bezpośrednio przylutowany do nadajnika vTX. Muszę również zainstalować antenę vTX 5.8GHz będzie to jakaś antena typu "Pagoda". Pozostała jeszcze kwestia oblotu i regulacji.

W obecnej konfiguracji zainstalowane wyposażenie prezentuje się następująco:
FC: FlyingLemon Kiwi.F4 V2
Silniki: T-Motor F40III
ESC: DYS ARIA 35A (BlHeli_32, Dshot1200)
RX: x4rsb (sbus, s.port)
vTX: TBS HV Race
Kamera FPV: RunCam Swift 2
Śmigła: DalProp 5x4x3
Ciężar: 386g

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz